Čo je to doména

Čo je to doména

Doména je unikátne meno, ktoré identifikuje webovú stránku na internete. Doména sa skladá z hlavičky (napr. "www.") a z názvu domény (napr. "example.com").

Registrácia domény je proces, pri ktorom sa zaregistruje názov domény pre konkrétnu osobu alebo organizáciu. Registrácia domény sa vykonáva prostredníctvom registrátora domén, ktorý je organizácia akreditovaná ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) na registráciu domén.

Existuje mnoho koncovok domén, ako napríklad .com, .org, .net, .info, .sk a ďalšie. Každá koncovka domény má svoj vlastný význam a použitie. Napríklad .com sa často používa pre komerčné stránky, .org pre neziskové organizácie, .sk pre slovenské stránky.

Doména by mala byť krátka, stručná a výstižná. Ideálne aj ľahko zapamätateľná.

Registrácia domény trvá obyčajne niekoľko hodín až dní (v závislosti od typu platby) a po úspešnej registrácii sa doména stáva vašou vlastníctvom po dobu určenú v registračnej zmluve (zvyčajne 1-10 rokov). Po uplynutí tejto doby je potrebné doménu obnoviť, aby ste zachovali jej registráciu.

Doména je dôležitá pretože poskytuje jedinečnú identitu pre vašu webovú stránku a umožňuje ľuďom jednoducho nájsť vašu stránku na internete. Tiež umožňuje ľuďom zapamätať si vašu stránku a ľahšie sa k nej vrátiť.

Existuje mnoho slovenských registrátorov domén, ako napríklad HostCreators.sk ,Sk-nic, Webglobe, Websupport a ďalší. Registrácia domény v slovenskom registrátorovi má viacero výhod ako napríklad menšie poplatky za registráciu, špeciálne ceny pre slovenské firmy, podpora v slovenskom jazyku.

Overenie domény, či je voľná pre Vaše potreby si môžete aj na www.webapp.sk


Reakcie na článok: Čo je to doména